Tymián

Tymián, jižní dvojče naší mateřídoušky, posvátná bylina druidů, je známý svou silnou, nezaměnitelnou vůní. Je to nejen krásná bylina, ale i zdravé koření.

Tymián je pěstován v mnoha podobách, nejaromatičtější odrůdy se pěstují ve Středomoří. Už staří Řekové jej měli rádi pro jeho nasládlou kořenitou chuť a touto stálezelenou bylinou ochucovali polévky, dušené masové a také nádivky do tučného masa a ryb. 

PĚSTOVÁNÍ:

Tymián obecný dorůstá výšky 20 cm a šířky 30 cm. Tymiánu vyhovuje slunné a závětrné stanoviště a dobře propustná, na živiny chudší, půda. Množit se dá řízky z postranních výhonů nebo rozdělením kořenů starších rostlin a přesazením do samostatných květináčků. Semena vyséváme na povrch a nezatlačujeme je do hloubky. Pro zachování aroma nehnojíme a nepřeháníme to se zálivkou. Můžeme pěstovat na zahradě i doma.

SKLIZEŇ:

Olistěnou nať sklízíme krátce před květem od května do června. Seřezáváme-li bylinu pravidelně, můžeme ji sklízet i několikrát. Sbírat můžeme i nať kvetoucí (bílé, růžové, modré až fialové kvítky), kterou stříháme na počátku kvetení za slunných dní. Největší obsah vonných látek má bylina v poledne za suchého počasí.

SKLADOVÁNÍ:

Nať celkem dobře rychle schne rozložená ve vzdušné sušárně, a to i ve vyšší vrstvě. Sušíme ji při teplotě cca 40 °C. Sdrhnuté lístky uchováváme v tmavé uzavřené nádobě.

POUŽITÍ:

Tato aromatická bylina patří k nejvíce používaným bylinkám vůbec. Troška nasekaného čerstvého tymiánu dodá chuť a vůni ovocné šťávě, salátu, zálivce, pizze, pikantní omáčce a veškerým pokrmům z masa i zeleniny. Tymián se rovněž hodí na pečenou, grilovanou či dušenou rybu. Před pečením posypeme čerstvě odrhnutými lístky maso nebo vložíme celou snítku pod kůži. Tymián se neztratí ani v nádivce do kuřete, v rajčatových omáčkách a polévkách, ale také v paštikách a marinádách. Z citronového tymiánu se zase vaří velmi osvěžující a léčivý čaj: snítku zalijeme vroucí vodou a necháme 10 minut odstát.

VLASTNOSTI:

Tymián má dezinfekční účinky, je jednou z nejvíce antiseptických rostlin. Působí proti parazitům, bakteriím, průjmům a nadýmání a zlepšuje trávení. Ulevuje při chronických zánětech žaludku a podporuje krevní oběh. Kromě toho mírní kašel a pomáhá při bronchitidách, astmatu a černém kašli. Napomáhá obnovit normální střevní flóru, proto je prospěšný při braní antibiotik a při kandidóze. Je účinný při vyčerpání, úzkosti, nespavosti a depresi. Má močopudné účinky, působí tedy při zadržování vody v těle, infekcích močových cest, revmatismu a dně. Tymiánový olej se zevně používá jako mazání při artritidě, svalové bolesti a jako dezinfekční prostředek. Nálev nebo tinktura jsou účinné jako ústní voda, kloktadlo a k oplachování aftů. Tymián lze dále použít do zubní pasty, olej či sůl do koupele.

CO OBSAHUJE:

- thymol, bílkoviny, tuk, sacharidy, silice, vlákninu, vápník, železo, draslík, fosfor, hořčík, sodík, zinek, měď, mangan, kyselina listová, kyselina pantotenová, vitamíny A, B a C

Ve 100 g obsahuje:

- železo 15 mg

- zinek 1,5 mg

- vápník 400 mg

- hořčík 150 mg

- měď 550 ug

- fosfor 101 mg

- mangan 1,4 mg

- draslík 222 mg

- sodík 10 mg

- omega 3 a omega 6 mastné kyseliny 3 mg

- vitamín A4 700 IU

- kyselina listová 44 ug

- vitamín B1 45 ug

- kyselina pantotonová 400 ug

- vitamín B2 465 ug

- vitamín C 155 ug

- vitamín B3 1,6 mg

Neměl by se užívat dlouhodobě ani překračovat denní doporučenou dávku. Nemá se užívat při akutním zánětu střev, při onemocněních srdce a v těhotenství.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky