Rozmarýn lékařský (šalvěj rozmarýna)

Je to stálezelená léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých, keřovitého vzrůstu. Rozmarýn nebo rozmarýna lékařská je právem považována za jednu z nejpůvabnějších bylinek. Pochází z jižní Evropy. Původ má ve slovech ros a marina, tedy mořská rosa. Rozmarýnce se daří na středomořském pobřeží, prosyceném vlhkým vzduchem. U nás ji můžeme pěstovat nejlépe jako přenosnou rostlinu. Je voňavá, dekorativní, využijeme ji v kuchyni, jaké léčivou bylinku, v přírodní kosmetice. V létě na zahradě či balkóně potěší i včely, čmeláky a motýly.

PĚSTOVÁNÍ:

Rozmarýna tvoří pěkné, polodřevnaté keříky, které při pravidelném zastřihávání košatí a lze je velmi snadno tvarovat. Vyšlechtěna je i řada rozmanitých kultivarů. Nejvyšší, vzpřímené rostoucí keříky vytváří např. modře kvetoucí kultivar Tuscan blue, bujně rostoucí a intenzivně voňavý kultivar Gorizia, nebo růžově kvetoucí Portuguese pink. Bíle kvetoucí je kultivar Albus, odolná varianta Suffolk.

Kromě vzpřímených rostlin se pěstují také poléhavé odrůdy, které mohou splývat z nádob, nejlépe závěsných košů, nebo naopak šplhat po opoře.

Pěstovat rozmarýnu na zahradě ovšem přináší riziko vymrznutí. Mírné zimy sice pod důkladnou přikrývkou přežít může, ale zaručit její mnohaleté prospívání nelze. Lepší je proto pěstovat ji v nádobách, ve kterých vypadá velmi pěkně, a na zimu ji přechovat na světlém, ale bezmrazém místě.

Ideální je pro ni v létě pobyt venku, na slunném, závětrném stanovišti, v zimě pak odpočinek při teplotě 5 - 15 °C. Prospívá i celoročně v bytě, pokud jí zajistíme vyšší vzdušnou vlhkost, například rosením. Svědčí jí velmi propustná půda, raději neutrální či mírně zásaditá. Nesnáší přelévání, ale nesmí ani zaschnout. Snadno se rozmnožuje vrcholovými řízky.

POUŽITÍ:

Je výjimečná tím, že jako jedna z mála rozstlin zvyšuje krevní tlak. Přitom příznivě ovlivňuje zdravotní stav, uklidňuje a odstraňuje pocit chladu v končetinách a pomáhá při tzv. stařeckém srdci. Tonizuje cévy, nervovou soustavu a celkově posiluje. Pro toto použití je nejlepší připravit rozmarýnové víno.

Čaj má dezinfekční a antiseptické účinky. Povzbuzuje oběhový systém, zlepšuje prokrvení všech částí těla včetně mozku, díky čemuž posiluje paměť a usnadňuje soustředění. Nálev připravený z poloviny lžičky sušených či čerstvých lístků na šálek vroucí vody také okamžitě upravuje trávení a pomáhá při nadýmání. Dále podporuje činnost jater a vylučování žluči - proto je kořenění tučných, masitých pokrmů rozmarýnou nejen chutné, ale i velmi prospěšné. Kromě všech ostatních vnitřních orgánů podporuje i prokrvení dělohy, neměla by se tudíž užívat v těhotenství, neboť její působení může být v tomto období příliš silné a nežádoucí. Upravuje menstruaci a léčí výtok u žen. Má močopudné účinky.

V koupeli rozmarýna podporuje prokrvení pokožky, svalů a kloubů, čímž odplavuje únavu, rozmarýnový h hojí namožené svaly a prospívá i při revmatismu. Pomáhá k odstranění ochrnutí po mrtvici. Nálev slouží i jako kondicionér pro tmavé vlasy, kterým zvýrazní barvu a lesk. Výtečný je i jako antiseptické kloktadlo a ústní voda.

Odpuzuje hmyz, větvičky či listy v sáčku lze vkládat do prádla, podobně jako květy levandule.

Rozmarýn nachází dobré uplatnění i při čištění pleti, na ekzémy, rány, pohmožděniny a na výplachy ženských genitálií. Je prevencí rakoviny (tlusté střevo, játra, prsa a konečník).

Jedinečné uplatnění má rozmarýna v kuchyni, a to čerstvá i sušená, neboť aroma si dobře zachovává. Nejlepší jsou křehké mladé výhonky a lístky sklizené před rozkvětem, které je třeba najemno nasekat. Ovšem i květy jsou lahodné a hodí se jako ozdoba mnoha pokrmů a dezertů, lze je kandovat, přidávat do džemů. Listy skvěle doplní tučná masa, jako vepřové, kachní, skopové. Hodí se i k pokrmům z brambor, k sýrům, do těstovin a na pizzu, do nádivek, přidávají se do klobás. Voňavé odrhnuté větvičky lze použít jako grilovací jehly.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky