Nektarinka "Nectarella"

Od broskve se nektarinka liší tím, že má hladkou slupku. Broskev svými chloupky evokuje v některých lidech myší kožíšek a nemohou na ni ani sáhnout, takže nektarinka je pro ně ta lepší varianta. Jedná se o peckovité ovoce, které je variantou broskve. Historie nektarinky je jaksi na informace trochu skoupá, první zmínka v anglickém jazyce je z roku 1616. 

Nejideálnější čas na výsadbu stromku je na jaře. Důvod je vcelku logický, to aby rostlina zvládla vytvořit přijatelný kořenový systém do zimy, neboť bez něho by stromek nepřežil. Nejprve zakoupenému stromku odstraníme odumřelé kořeny a naložíme ho do nádoby s vodou, a to klidně na 3 hodiny. Mezitím si vykopáme díru, pořádně velkou, protože se do ní musí ještě vměstnat zemina smíchaná s kompostem. Jestliže půda není dostatečně zásaditá, což je pro nektarinky nutnost, nasypeme ještě do kompostu trochu vápna. Následně zatlučte kůl, o který se stromek bude opírat. Do jámy nektarinku vložíme, zasypeme substrátem, upěchujeme a zalijeme. Doházíme ještě trochu hlíny a nezapomeneme rostlinu přivázat k zakopanému kůlu.  

Zálivka stromku na počátku jeho výsadby musí být dosti vydatná. Dáme nektarince vody více první rok, pak jí přilepšujeme zejména v květnu a červnu, ale všeho s mírou! Hnojení provádíme po odkvětu buď hnojivem z obchodu, nebo vyzrálým hnojem. Nektarinku je důležité i prořezávat, prosvětlovat korunu a redukovat násadu. Na zimu je nutné mladší stromky obalit například jutovinou

Existují ale i nektarinky, které jsou vyšlechtěny přímo k pěstování ve vhodném kontejneru. Není to nijak extra náročné, ale několik pravidel se dodržet musí:

  • v nižších polohách je možné nechat stromek přes zimu venku, ale nádoba nesmí promrznout
  • okolo února by se měl stromek zasadit do trochu většího květináče, pokud nebudeme měnit květináč, vyměníme v nádobě alespoň část substrátu
  • v době tvorby pupenů je vhodné použít přípravek proti kadeřavosti
  • pravidelné přihnojování na květ a plod je vhodné zhruba od dubna
  • před zimou rostlinu pečlivě zalijeme
  • jestliže nektarinku budeme mít na přezimování ve skleníku či v zimní zahradě a začala by nakvétat, je nutné ji opylovat, jinak se můžeme se sladkými plody rozloučit

Zakrslá odrůda "Nectarella" dosahuje maximální výšky 1,5 metru. Pomocí pravidelného řezu je možné tyto stromky udržovat malé a kompaktní. Plody jsou relativně velké a chutné jako z běžných ovocných stromů. Všechny druhy jsou samosprašné. Zakrslá nektarinka "Nectarella" rozkvétá na jaře růžovými květy. Plody dozrávají v červenci, jsou žluté, na slunné straně červené. Dužina je žlutá, sladká a šťavnatá.

Stanoviště by mělo být slunné, teplé, chráněné proti větru. Pozdní jarní mrazíky by mohly poškodit květy. Půda humózní, propustná zahradní zemina, bohatá na živiny – mají vysokou spotřebu živin. V období před tvorbou plodů (3 týdny) nesmí tato dřevina, byť jen přechodně, vyschnout. Nedostatek vody by měl za následek malé nebo nezralé plody. Udržujeme půdu rovnoměrně vlhkou. Přílišné přemokření a studená půda není pro nektarinky vhodná. 

Na jaře hnojíme hnojivem na ovocné stromy.  

První květy, eventuálně plody, jsou od 2. - 3. roku pěstování. Čas od času je vhodné proklestění (odstranění starého dřeva) Je zimovzdorná, oblast kořenů na zimu mulčujeme nebo zakryjeme chvojím. Při pěstování v nádobě dobře ochráníme kořenovou oblast před mrazem. Nádobu dostatečně obalíme např. pytlovinou nebo bublinkovou fólií a umístíme stromek na chráněné místo na terasu, na balkón nebo ke stěně domu.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky