Korálovec ježatý

Korálovec ježatý (Hericium erinaceus) je vzácná jedlá houba, odedávna využívaná v tradiční čínské medicíně. Roste na podzim na dřevu listnáčů, především buků a dubů (nejraději na buku velkolistém). Vyskytuje se v Severní Americe, v Číně a Japonsku i vzácně i v Evropě. V Evropě se vyskytuje v následujících zemích: Arménie, Belgie, Bulharsko, Česko, Dánsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Řecko, Severní Makedonie, Slovensko, Srbsko, Švédsko, Švýcarsko, Spojené království.

První nález z území současné České republiky byl publikovaný v roce 1927. Korálovec je uveden v Červeném seznamu hub ČR jako zranitelný druh. V Evropě je ohrožený intenzivním lesním hospodařením, kácením starých buků a dubů. Vzácný výskyt je důsledkem absence starých vzrostlých listnatých lesů. Oblasti nálezů v ČR:

- Brdy

- Břehyně - Pecopala (okres Česká Lípa)

- České Švýcarsko (okres Děčín)

- Český kras (Praha a Středočeský kraj) - Karlštejn (okres Beroun), přírodní památka Krásná stráň (okres Praha-západ)

- Kaluža (okres Opava)

- Košíře-Motol (Praha)

- Křivoklátsko - národní přírodní rezervace Kohoutov (okres Rokycany), národní přírodní rezervace Velká Pleš (okres Rakovník)

- Podyjí (Jihomoravský kraj)

- Poodří (Moravskoslezský kraj)

- Radotínsko - Chuchelský háj (Praha)

- osada Rendez-vous (okres Břeclav)

- přírodní rezervace Suchá Dora (okres Nový Jičín).


Jiné názvy pro korálovce: lví hříva, satyrův vous, ježčí houba, vousatý ježek, vousatý zub, starcův vous, ovčí hlava, medvědí hlava, opičí hlava, ježek, houba střapec a japonsky jamabušitake. 

Korálovec ježatý je díky své schopnosti obnovovat nervový systém přezdíván také jako "přírodní potrava neuronů". Tato houba se běžně předepisuje na nemoci žaludku a jako prevence rakoviny a dříve byla vyhrazena jen pro královské rodiny. V současnosti se s touto houbou můžeme setkat v čínské vegetariánské kuchyni, kde nahrazuje vepřové nebo jehněčí maso. 

V tradiční čínské medicíně je tato houba už dlouho považována za léčivou a v roce 2005 studie provedená na potkanech prokázala, že některé sloučeniny v těchto houbách, jako threitol, D-arabinitol a kyselina palmitová mohou mít antioxidační účinky, mohou regulovat hladinu lipidů v krvi, snižovat hladinu glukózy v krvi a snižovat krevní srážlivost.  

Vědci tuto houbu zkoumali pro možný obsah sloučenin s účinky proti demenci. Počáteční výzkum ukázal, že podporovala nervové buňky u zvířat, stimulovala nervový růstový faktor při pokusu in vitro s buňkami lidského astrocytomu a v jiné studii podporovala myelinizaci. Podporuje mentální funkce, paměť a soustředění. Významný účinek má na neuropatii, stařeckou demenci, Alzheimerovou chorobu, Parkinsonovu nemoc a roztroušenou sklerózu

Hlavní léčivé složky obsažené v korálovci jsou:

- deriváty cyathanu (deterpenoidy) - látka s antibiotickými účinky, používá se při léčbě karcinomu žaludku a jícnu a při léčbě vředů

- beta-D-glukany (= skupina neškrobových a necelulózových polysacharidů, možné účinky beta-glukanů na organismus jsou velmi rozmanité. Beta-glukany obilovin příznivě působí na hladinu cholesterolu a glukózy v krvi. Mohou také fungovat jako prebiotikum. Naopak beta-glukanům kvasinek a hub se připisuje vliv na imunitní funkce organismu, fungují jako tzv. imunomodulátory)

- ergosterol (provitamin D2) - plní stejnou funkci jako cholesterol v živočišných buňkách, vystavením UV světlu vzniká chemická reakce, při které se tvoří vitamín D2

- erinaciny Q a R (= má zesilující účinek na syntézu nervových růstových faktorů in vitro, zvyšuje katecholamin v centrálním nervovém systému)

- xylan (důležitý pro koloběh živin)

- glykoxylan

- mano glykoxylan

- galaktoxyloglukan

- hetero beta glukan (z 5 druhů polysacharidů)


Fakulta neurobiologie a výzkumu mozku Kalifornské univerzity v LA a čínské výzkumné centrum pro přírodní léčivé látky (Fakulta věd Univerzity Ling Yang) dokázaly z korálovce ježatého extrahovat dvě molekuly aktivních látek, derivátů cyathanu, které podporují tvorbu nervového růstového faktoru (NGF). Nervový růstový faktor hraje důležitou roli pro dělení a přežití několika populací nervových buněk v centrální a periferní nervové soustavě. Molekuly, které se nacházejí v korálovci ježatém, jsou aktivátory NGF. Procházejí hematoencefalickou bariérou (= přechod mezi mozkovými kapilárami a mozkovou tkání) a významně působí na mozek. To je důležitá vlastnost, která potenciálně pomůže při léčbě senility, napravování neurologické degradace, zvyšování inteligence a zlepšování reflexů a jako tonika pro nervovou soustavu. Existují důkazy o stimulaci nervových buněk a zlepšení kognitivních schopností. Došlo také k podpoře růstu nervů, i když byly použity buňky lidského astrocytomu. Zlepšila se také myelinizace.  

Astrocyty či astroglie jsou buňky patřící do skupiny neuroglií. Jsou to rozvětvené hvězdicovité podpůrné buňky s dlouhými výběžky. Jedním výběžkem obvykle přiléhají na stěnu kapiláry a druhým se dotýkají povrchu neuronu. Tím zajišťují jeho výživu. Má se za to, že jsou základem hematoencefalické bariéry. 

Bylo prokázáno, že kromě obnovování nervových buněk je korálovec ježatý účinný také při ozdravování nervové pochvy a zlepšování vodivosti, což je zásadní při léčbě roztroušené sklerózy (RS). V některých případech jsou jeho zdravotní přínosy srovnatelné s přínosy haloterapie (= léčba vdechováním, inhalací, solných mikročástic rozptýlených např. ve vzduchu solné jeskyně). 

Nedostatek NGF je pozorován u Alzheimerovy choroby a zapomětlivosti (demence). Korálovec ježatý proto pomáhá při léčbě nervových poruch jako jsou právě demence, Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza, svalová dystrofie, degenerace neuronů, deprese, schizofrenie, autismus, syndrom parietálního laloku, obsedantně-kompulzivní porucha osobnosti, vyhýbavá porucha osobnosti, diabetická neuropatie. 


Korálovec ježatý se používá i pro léčbu bakterií spirochét v mozku způsobených lymskou boreliózou. Dokáže na rozdíl od jiných léčiv projít hematoencefalickou bariérou, a tak uvolnit spirochéty do krevního oběhu, kde tělo bakterie vyhubí. To vyžaduje velké úsilí imunitního systému, a proto se doporučuje jako součást celkové léčby zařadit režim, který podpoří imunitní systém - ideální je kombinovat s vyššími dávkami betaglukanu. 

Při použití korálovce ježatého pro léčbu lymské boreliózy může tzv. herx reakce způsobit značné nepříjemnosti při vylučování bakterií spirochét.

Herx reakce, nebo-li Jarisch-Herxheimerova reakce je náhlé zhoršení příznaků nemoci způsobené rozpadem mrtvých bakteriálních buněk a uvolněním velkého množství bakteriálních endotoxinů do organismu. Může být až život ohrožujícím stavem, v tom případě je nutné dávku antibiotik dočasně snížit. Reakce je však známkou účinnosti léčby. Příznaky jsou především horečka, zimnice, třes, pocení, bušení srdce, náhlý vzrůst, později naopak pokles krevního tlaku. Kožní změny nebo zhoršení stávajících kožních projevů nemoci - v případě boreliózy například výsev mnohočetných erythema migrans. Bolesti svalů a kloubů, únava, zhoršení všech příznaků původní infekční nemoci. Herx reakce byla poprvé popsána při léčbě syfilis penicilinem. Při léčbě boreliózy se herx dostavuje několik dnů po začátku antibiotické léčby (u syfilis je to několik hodin), a může trvat dny, nebo i týdny. Během dlouhodobé léčby se mohou herx-reakce opakovaně vracet, většinou se snižující se intenzitou, jak se snižuje množství bakterií v těle nemocného.


Studie naznačují, že houbu korálovec lze použít k tlumení zánětu a zklidnění vředů. Zde jsou myšleny žaludeční vředy, ale také jícnové vředy. Osoby trpící žaludečními vředy obvykle pociťují bolesti v břiše. Tato intenzivní bolest může zapříčinit i jiné potíže jako hubnutí a nespavost. Někdy vidíme náznaky, že trávení nefunguje tak, jak by mělo. Další příznaky žaludečních vředů zahrnují zvracení se stopami krve a také stolici se stopami krve. Osoby trpící žaludečními vředy také mohou pociťovat únavu. To jsou symptomy, které houba korálovec ježatý odstraňuje.

Jícnové vředy jsou obvykle způsobené onemocněním zvaným gastroezofageální reflux, krátce také GERD. Pacient pociťuje bolest při polykání potravy a nápojů a často se vyskytuje také bolest břicha a zvracení. Pacient také hubne. Z lékařského hlediska se doporučuje, aby pacient zahájil léčbu, než vředy postoupí do stádia, kdy trubici zužují. Pokud se do tohoto stádia dostane, říká se mu Barrettův vřed. Korálovec ježatý napomáhá obnovení sliznice.

Korálovec ježatý léčí také pankreatitidu. Pankreatitida je onemocnění, při kterém dochází k zánětu slinivky břišní. Je způsobena tím, že trávicí enzymy odvádí svou práci na špatném místě - ve slinivce a ne v tenkém střevě. To vede k postupnému narušování slinivky a následné akutní bolesti.

I Crohnova nemoc se dá léčit korálovcem ježatým. Tato nemoc se vyznačuje zánětem střevní stěny. Zanícená může být část střeva nebo mohou být zánětlivé léze po celém střevě. 

Hericium také pomáhá zmírňovat hemoroidy. Hemoroidy jsou zvětšené cévy ve spodní části konečníku okolo řitního otvoru. Ačkoli někdy nejsou bolestivé, dávají o sobě vědět krvavými šmouhami při stolici. Pokud se ve zvětšených žílách vytvoří krevní sraženina, ostrá bolest je nevyhnutelná. 

Lidé si korálovec ježatý oblíbili především pro jeho schopnost bojovat s různými rakovinami. Patří mezi ně rakovina střev, slinivky a žaludku. Bojuje také s rakovinou jícnu. Bylo vypozorováno, že jeho užívání během chemoterapie významně zmírňuje její někdy strašlivé vedlejší účinky. To pacientům umožňuje chemoterapii snášet lépe bez únavy a pocitů na zvracení.


O této houbě se také ví, že dokáže zvrátit osteoporózu. Toto onemocnění obvykle přichází s postupujícím věkem. Kosti, obzvláště ty v páteři, začnou řídnout a slábnou. To někdy působí bolest, obzvláště pokud je člověk vystaven tlaku. Korálovec ježatý zpomaluje řídnutí kostí a podporuje jakýsi opravný proces. Tiší také bolest a vrací pacientovi klid. 

Korálovec ježatý se také doporučuje lidem, kteří chtějí snížit svou hmotnost, nebo ji regulovat, obzvláště proto, že neobsahuje nasycené tuky. Tato houba zmírňuje infekci, a tím posiluje imunitu a podporuje celkové tělesné zdraví.


O této houbě je známo, že posiluje imunitní systém, pomáhá tělu bojovat s nemocí a udržet si zdraví. Prospívá také zdravému zažívání a tračníku, jelikož obsahuje polysacharidy beta glukany, polypeptidy a mastné kyseliny. Kromě toho, že korálovec ježatý prospívá paměti, může být užitečný také při léčbě úzkosti a deprese


Užívá se 2x denně 1 tobolka.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky