Fíkovník smokvoň (Ficus carica)

Jedná se o jeden z mála fíkovníků, který plodí výborné jedlé fíky. Aby tomu tak bylo i v našich domácích podmínkách, je nutné, aby šlo o kultivary, které nepotřebují k opylení hmyz. Běžně je seženeme v našich zahradnictvích a můžeme si většinou vybrat druhy s barvou plodů od žluté, přes zelenou až po fialovou či modrou. Fíkovník neboli smokvoň roste jako opadavý keř nebo menší strom, který běžně dosahuje výšky 0,5 až 3 m a má rozložitou korunu

Původně pochází fíkovník z jižního Španělska, Balkánského poloostrova a z jihovýchodní Asie. Dnes je tento druh typický především pro oblast celého Středomoří. Fíkovník je i přes svůj subtropický původ poměrně nenáročný k pěstování, stačí dodržet jen pár základních věcí. Je jen na nás, jestli se rozhodneme pečovat o rostlinu v přenosné nádobě, nebo si fíkovník vysadíme přímo do zahrady. Kterým druhům se u nás nejvíce daří? Vsadíme na ty ověřené, jsou totiž dobře odolné chladnějšímu počasí nebo dokonce i mrazu. Velice populární jsou například: White Marseiiles, Brown Turkey, Troja, Dotato, Hardy Chicago, Violette Dauphine, Trojano nebo Bornholm. 

Protože se fíkovník většinou prodává jako kontejnerová sazenice, má zpravidla dost propletené kořeny, které je nutné opatrně rozplést. Nikdy tuto fázi nepodceňujme, rostlina by se pomaleji vyvíjela a mohla by mít potíže s růstem. Následně ji přesadíme buď přímo do půdy, nebo do velkého květináče. V druhém případě bude potřeba fíkovník jednou za dva roky přesadit do většího květináče a zároveň trochu zkrátit kořeny. 

Nejvíce vyhovuje fíkovníku dobře propustný substrát složený z kvalitního kompostu, listovky, písku a jílu, který si snadno namícháme i sami. Můžeme přidat i trochu rozpustného hnojiva, nejlépe na organické bázi. 

Přestože je fíkovník v podstatě nenáročná rostlina, vždy je lepší mu dopřát vyhřáté místo s dostatkem slunce a nejlépe chráněné před severním větrem. Velice výhodná je i jižní stěna domu, kde se celý den kumuluje teplo. Doporučuje se nevysazovat přímo do zahrady mladší rostliny tří let, protože jsou citlivější a méně odolnější. 

Přestože fíkovník vydrží i velká sucha, potřebuje dostatek vláhy. Bez vody se nedočkáme kvalitních fíků, mohly by před dozráním zbytečně opadat, anebo by byly málo šťavnaté. Platí to především pro rostlinu v květníku, kterou bysme měli během horkých dní zalévat i 2x denně. Fíkovník vysazený přímo do země zalévat tolik nemusíme, záleží na počasí. V případě opravdu horkého léta zavlažujeme častěji. Vyvarujeme se i teplotních šoků a nepoužíváme během horkých dní studenou vodu, fíkovník by mohl špatně růst a přijít o listy i plody. Během zimy zaléváme minimálně, aby rostlina neuhnila. 

Rostliny pěstované venku bysme měli vždy během zimního období ochránit před silnými mrazy. Stačí, když přihrneme ke kořenům vyšší vrstvu zeminy a kmínek obalíme netkanou textilií. Fíkovník v nádobě přemístíme do chladnější a tmavé místnosti, kde je teplota okolo 10 °C. 

Fíkovník "Dauphine" je rychle rostoucí, samosprašná, produktivní odrůda, s velkými plody tmavě fialové barvy. Dužnina je sladká, růžové barvy. První plody se objevují krátce po výsadbě. Dorůstá do výšky 3 - 5m a šířky 2 - 3m. V případě omrznutí nadzemní části vyžene na jaře nové výhony ze země, na kterých stihne týž rok plodit. Půdu potřebuje mírně vápenitou, s jílovitou složkou a bohatou na humus. Rostliny odolávají -15 stupňům, víceleté i -21. I tak je ale doporučeno krytí před mrazem.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky