Česnek

Český česnek (fialový paličák Unikát) vysazujeme na podzim, a to až tehdy, kdy se teplota půdy stabilně sníží pod 8 °C (tedy zhruba od října do prosince). Je-li tepleji, hrozí napadení houbovými chorobami. Česnek se dá sice vysazovat i na jaře (březen až duben), ale česnek zasazený na podzim už na podzim zakoření a využije pak jarní vláhu. Sklízí se tak i dříve v letních měsících, kdy ještě není tolik deštivých dnů, má vyšší výnosy a lépe se i suší.

Nejlepší je teplá lehčí půda bohatá na humus, zcela nevhodné jsou těžké, mokré a organickými hnojivy (kravský / koňský hnůj) čerstvě vyhnojené půdy. Já před sadbou hnojím NPK.

Odborníci doporučují stroužky mořit proti škůdcům (jde hlavně o vlnovník česnekový) tři hodiny v prostředku Sulka a poté ihned vysadit. Já zatím nemořím, česnek je zdravý, pěkný.


Do hloubky cca 6 cm sázíme jen zdravé stroužky. Čím sázíme dříve, sázíme hlouběji (září - říjen 6 - 8 cm, v prosinci stačí 4 cm). Vhodná je výsadba do řádku. Po výsadbě políčko uválíme, příp. je-li sucho, pokropíme. Až do jara s výsadbou nic neděláme, česnek by rozhodně do jara neměl rašit, což ale může nastat při příliš brzké výsadbě nebo obzvlášť teplé zimě.

Pole s vysazeným česnekem můžeme pokrýt slámou - česnek by tak mohl lépe odolávat mrazíkům i letnímu suchu. Já na pole dávám trávu ze sekačky, neroste tak tolik plevele, půda drží lépe vláhu a v neposlední řadě se půda tlením trávy přihnojuje. 

A tady je moje úroda:

USKLADNĚNÍ:

Variant je několik. Nejdříve ho však musíme nechat důkladně vyschnout. Nejlépe v průvanu. Palice důkladně očistíme od hlíny, např. pomocí starého zubního kartáčku. 5 - 10 celých palic česneku k sobě svážeme i s natí a zavěsíme je na suchém a chladném místě.

1) Česnek na zimu můžeme skladovat na suchém a vzdušném místě v PVC nádobách s uzavíratelným poklopem.

2) Nebo jej rozebereme na jednotlivé stroužky a zbavíme slupek. Jednotlivé stroužky pak vložíme asi na hodinu do hrnce s teplou vodou (lépe se pak zbaví zbytků slupek), rozložené na větší vrstvě je necháme zmrazit. Zamrazený česnek uchováváme v mikrotenovém sáčku v mrazáku.

3) Celé usušené palice česneku zbavíme natí, uřízneme je 2 - 3 cm nad palicí. Jednotlivé palice pak vyskládáme do obalů od vajíček a poskládáme do větší bedýnky s otvory (např. od ovoce), takto, na chladném místě vydrží až do jara. Jednou za čas palice přeskládáme a zároveň zkontrolujeme, zda některá nezačala hnít nebo plesnivět.

4) Česnek můžeme skladovat i sušený, pomletý. Česnek nakrájíme na tenké plátky, plátky vyskládáme na podložku s oky, aby se i zespodu dostal vzduch. Takto ho necháme sušit 2 - 4 dny (česnek uschne rychleji v zimě). Po usušení plátky umeleme v mixéru, pak hmotu přesijeme, zbytek znovu umixujeme. Takto zpracovaný vydrží i dva roky.

5) Naše babičky skladovaly česnek na sítech s vrstvou hrubšího písku. Na suchý písek v temném a studeném sklepě se položily dobře usušené palice česneku bez natí, takto uskladněný česnek vydržel až do pozdního jara.

6) Česnek oloupeme na stroužky a naskládáme skoro až po okraj nejlépe do malých skleniček. Zalijeme olejem (ne úplně po okraj) a dobře uzavřeme víčka. Sterilujeme 25 min při teplotě 85 °C. Po upotřebení česneku můžeme olej přidat pod maso, do zeleninových salátů apod. K česneku můžeme přidat proužky červené papriky nebo kapie, bobkový list, nové koření ...

7) Do hrnce nalijeme 300 ml bílého vinného octa, 300 ml bílého vína, přidáme 1 lžičku soli, 2 lžičky cukru, 2 bobkové listy, 6 zrnek zeleného pepře a nálev 3 - 4 minuty povaříme. Česnek rozebereme na stroužky (potřebujeme 12 palic), oloupeme a povaříme 5 minut v nálevu, potom necháme česnek odležet 10 - 12 hodin (nejlépe přes noc). Druhý den česnek slijeme, nálev dáme stranou, stroužky naskládáme do připravených čistých a suchých sklenic, přidáme k nim do každé sklenice snítku rozmarýnu a 2 plátky citronu. Vše zalijeme nálevem tak, abychom na závěr mohli přidat 1 cm vrstvu oleje, uzavřeme a zavařujeme 20 min při 80 °C. Nálev vystačí na 6 malých sklenic.

8) Do skleničky dáme vrstvu soli, pak vrstvu oloupaných stroužků česneku, zasypeme solí a vše opakujeme, až je sklenice plná, horní vrstvu tvoří sůl. Uzavřeme víčky a skladujeme v temnu a chladu.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky