Březovník obecný

Březovník obecný (Piptoporus betulinus) je houba - rostlinný patogen - napadající rod bříza (Betula), ale živící se i rozkladem dřevní hmoty tohoto druhu (je také saprofág). 

Plodnice houby březovník obecný byly nalezeny u mumifikovaného muže nalezeného v Alpách nazývaného "Ötzi". Podle výzkumů provedených v souvislosti s nálezem, březovník obsahuje toxické látky a kyseliny, které působí jako silné projímadlo a vede k silným ale krátce trvajícím průjmům. Objev naznačuje, že účinků houby si byl nalezený muž vědom a bojoval proti svým střevním parazitům s odměřenými dávkami plodnice houby. Tento druh březovníku obsahuje také oleje, které jsou toxické pro některé mnohobuněčné organismy a mají antiobiotické vlastnosti, působí proti mykobakteriím. 

Roste ve smíšených lesích nebo březových hájích, parazituje na živých i odumřelých kmenech a větvích bříz. 

Jedlé jsou velmi mladé a dosud měkké plodnice; starší jsou totiž suché a značně tvrdé. Dužnina střední části plodnic březovníku obecného je vynikajícím materiálem na výrobu maličkých hranolků, které používají entomologové jako podklad pro napichování vypreparovaného velmi drobného hmyzu. Březovník obecný je svým vzhledem snadno odlišitelný od jiných chorošovitých druhů hub. 

Březovník obecný obsahuje celou řadu bioaktivních účinných látek, např. polyporenovou kyselinu A a C, které inhibují růst bakterií Escherichia colli a Mycobacterium phlei, působí proti zánětům a potlačují vznik edémů. Nukleové kyseliny izolované z této houby působí naproti tomu antivirálně a mohou chránit organismus i před často fatální infekcí viru encefalitidy přenášeného klíšťaty. Dále bylo z březovníku obecného izolováno antibiotikum piptamin. Březovník obecný vykazuje také protinádorové účinky. Obsahuje totiž betulin a pentacyklický triterpen - kyselinu betulinikovou, která vykazuje inhibiční účinky proti rakovinovým buňkám melanomu, a to bez jakéhokoliv poškození zdravých buněk. K protirakovinnému působení březovníku obecného mohou významně napomáhat také glukany, z nichž jeden byl nazván podle latinského rodového jména této houby piptoporan (glukany jsou imunoaktivní látky). V Polsku se tato houba v lidovém léčitelství používala jako protirakovinný prostředek po řadu let, a to zejména proti rakovině žaludku. K tomuto účelu se užívala v podobě namletého prášku, v nálevech nebo lihové tinktuře. 


  • rakovina žaludku
  • žaludeční vředy
  • prevence a léčba artrózy (lžička prášku denně a cca 20 kapek 2 x denně)
  • podpora imunity

Březovník zpracováváme podle toho, jak jej chceme užívat:

  • sušení: usušíme nakrájené plodnice a rozemeleme v mlýnku na kávu
  • tinktura: nakrájené plodnice naložíme do vysokoprocentního alkoholu a necháme několik týdnů luhovat 
  • fermentový výluh: čerstvý mladý březovník nalámeme a podrtíme na malé kousky. Asi 50 g drtě dáme do termosky, obsah zalijeme 1 litrem vody teplé asi 50 °C a necháme jej přes noc odstát. Výluh pijeme 2x denně ráno a večer. Choroš nemůžeme zalévat horkou vodou, protože ta by v něm obsažené fermenty mohla zničit. Fermentový výluh z březovníku zlepšuje štěpení tuků a ostatních složek potravy, podporuje tak hubnutí a zabraňuje opětnému přibývání na váze. 
  • lihový výluh: by měl obsahovat složky protinádorové a vodní odvar by měl obsahovat složky imunostimulační. Tinkturu připravíme ze sušeného a nadrobno nakrájeného březovníku. Hotová tinktura je hořká se silnou houbovou příchutí a vůní (na 1 díl drtě dáme 5 dílů 60 % lihu, tinkturu necháme 1 měsíc vyluhovat, poté ji scedíme a pro zvýšení účinku přidáme na 250 ml tinktury 1 čajovou lžičku medu).

VÝROBA PRÁŠKU Z BŘEZOVNÍKU

Houbu nakrájíme na tenké plátky a necháme přes noc sušit na 50 °C v sušičce. Druhý den už jsou houby suché. Jakmile vychladnou na pokojovou teplotu, je možné je rozemlít v mlýnku na kafé nebo výkonném mixéru na prášek. Tento prášek můžeme používat po jedné čajové lžičce, a to jedenkrát až dvakrát za den. Skladujeme jej ve vzduchotěsné nádobě. Dopřát si jej můžeme jen tak (polykáme jej ale rychle, na konci totiž může mít hořkou chuť). Zamícháme jej do jogurtu nebo si z něj připravíme čaj. Užíváme nalačno nebo aspoň dvě hodiny po jídle.

  • Je možné podávat i dětem - těm nejmenším jen na špičku nože, maximální množství je půl čajové lžičky. Při předávkování by se mohl vyskytnout průjem.
  • V této formě se houba používá jako prevence artrózy nebo při onemocněních zažívacího ústrojí.

TINKTURA

Tinkturu připravíme tak, že čerstvou houbu nakrájíte na malé kousky. Připravíme si sklenici, kterou zaplníme houbou do dvou třetin. Poté zalijeme alkoholem (80 až 96 %) tak, aby byla sklenice plná. Takto macerujeme po dobu čtyř týdnů. Podáváme jednu čajovou lžičku dvakrát denně. Dětem po kapkách, množství se liší dle hmotnosti.

  • Ještě před přidáním do alkoholu je vhodné nakrájenou houbu zamrazit. Narušením buněčné struktury dojde k lepšímu macerování do alkoholu.
  • V této formě se březovník používá k posílení imunity.

HOUBOVÝ ODVAR (ČAJ)

Houbový odvar připravíme tak, že jednu čajovou lžičku sušeného prášku březovníku zalijeme půl litrem vody a vaříme na velmi mírném plameni po dobu jedné až dvou hodin. Hlídáme, aby se tekutina nevypařila, v případě potřeby je vhodné ji dolít. Po ukončení varu bychom měli získat asi 200 až 250 ml tekutiny. Tuto dávku vypijeme ráno. Můžeme užívat i večer ve stejném množství.

  • Používá se k posílení imunity.

LIHOVODNÝ ROZTOK

Výhodou tohoto receptu je to, že některé látky se macerují do vody, jiné do alkoholu. Když použijeme alkohol i vodu, získáme maximum prospěšných látek. Lihovodný roztok se připravuje tak, že se 10 kapek tinktury z březovníku nakape do březovníkového čaje.


Moderní medicína prokázala u této houby antibakteriální, antiparazitární, antivirové, protizánětlivé, protirakovinné, neuroprotektivní a imunomodulační účinky. Častokrát se používá pro posílení imunitního systému. Lokálně se používá na léčbu ran, ale také pro chronická onemocnění kůže a otoky. Má lehce projímavé účinky a působí proti parazitům ve střevech. Působí proti únavě. 



Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky