Brambory

Pro tuto plodinu je charakteristické, že vyžaduje provzdušněné půdy. Základním předpokladem pro dobré pěstitelské výsledky je dostatečné hnojení organickými hnojivy (hnůj, komposty, zelené hnojení). Pěstitelské výsledky pochopitelně ovlivňuje denní teplota a především dešťové srážky.

Brambory sázíme okolo 24. dubna, resp. až je teplota půdy min. 9 stupňů Celsia. Růst sadbových brambor (klíčení) urychlíme, když hrůbky přikryjeme černou geotextilií. Ta může pomoci i při výskytu pozdních jarních mrazíků, které mohou nadzemní část rostlin úplně zničit.

Stejné místo na poli bychom neměli osazovat každý rok stejnou plodinou. Pole před sadbou můžeme přihnojit hnojivem P, K, Mg.

Vzdálenost hlíz v řádce by neměla být menší než 25 cm, meziřádková vzdálenost pak 62,5 cm.

Měla by platit zásada - mělko sázet (hloubka sázení by se měla rovnat velikosti hlízy), vysoko nahrnovat. Výška nahrnuté ornice nad hlízami po výsadbě by měla být alespoň 10 - 13 cm.

Přihnojení porostů po sázení by se mělo výhradně týkat dusíku, a to až do růstového stádia období poupat.

Pro vývin brambor (listů i podzemních hlíz) je důležitá voda - rovnoměrné srážky či závlaha.

Sklizeň je nejlepší až po úplném fyziologickém dozrání, tj. v době, kdy nať přirozenou cestou zaschla. Nejlepší je vytrhání natě, po tomto zásahu sklidíme hlízy asi za 5 - 10 dní. Pokud došlo k napadení plísní bramborovou, nať vytrháme a brambory sklidíme až za 3 - 4 týdny.

USKLADNĚNÍ:

Brambory uskladňujeme na tmavém, suchém místě a dobře větraném místě. Světlo by mohlo způsobit zezelenání brambor. Vlastní brambory vrstvíme do proutěných košů nebo dobře větraných krabic. Mezi každou vrstvu dáme list novin. Horní vrstvu také zakryjeme novinami. Brambory vydrží nejdéle při teplotě do 10 °C (nejlépe 2 - 4 °C). Pokud jsou brambory od hlíny, nemyjeme je, ale necháme uschnout a suchým kartáčkem hlínu odstraníme.

Větší chlad (např. při skladování v ledničce) způsobuje, že škrob, obsažený v bramborách se přemění na cukr a zelenina tak nabere sladkou chuť. Pokud brambory během uskladnění zesládnou, přesuneme je na teplejší místo (ale stále tmavé a suché místo) asi týden před plánovaným vařením. Cukry se začnou měnit zpátky na škroby a sladká chuť se trochu potlačí.

Brambory NESKLADUJEME poblíž cibule a ovoce. Mnoho druhů ovoce - jablka, hrušky nebo banány vylučují etylen. Tento plyn podporuje zrání ovoce, u brambor by tak došlo k předčasnému klíčení.

Pokud nám brambory zbydou, použijeme je jako sadbu na příští rok.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky